Genel Bilgiler

Turizm ve Otel İşletmeciliği programının temel amacı, turizm işletmeleri için orta düzey yönetici özelliklerini edinmiş, turizm sektöründe müşteri hizmetleri, pazarlama ve yönetim konularında çağdaş bilgi, beceri, etkin karar verme tekniklerine, turizm sektörünün küresel yapısının getirdiği olanakları ve zorlukları tanımlama yetisine, konaklama ve yiyecek-içecek işletmeleri ile seyahat acentaları yönetimi ve tur operatörlüğü konularında bilgi ve deneyime sahip turizmci yetiştirmektir. Hazırlanan program sektöre teorik olduğu kadar uygulama tecrübeleri de edinmiş meslek elemanları kazandırmayı amaçlamaktadır. Öğrencilerimizin mezuniyet sonrası sektörle ilgili bilgi ve deneyim kazanmaları açısından zorunlu toplam 45 günlük mesleki staj öngörülmüştür.

Programdan mezun olan öğrenciler, konaklama işletmeleri, yiyecek-içecek işletmeleri, havayolu işletmeleri, çeşitli ulaştırma şirketleri, oto kiralama işletmeleri, kongre-konferans merkezleri ve daha birçok ağırlama endüstrisi işletmelerinde çalışma olanağına sahiptirler.

Turizm ve Otel İşletmeciliği programını tamamlayan öğrenciler, turizm sektörüne yönelik değerlendirmeler yapabilen, turizm sektörü ile ilgili uygulanan temel kanun ve mevzuatları tanımlayabilen, konaklama işletmelerindeki departmanların koordinasyonunu sağlayabilen, teknoloji sistemlerini kullanabilen, sektörde verimli bir şekilde takım çalışması yapabilen,  önemli turistik destinasyonların özelliklerini öğrenerek bu bilgiyi turizm sektöründe uygulayabilen bilgi ve becerilere sahip olacaktır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği programından mezun olan öğrenciler konaklama işletmelerinde, yiyecek ve içecek işletmelerinde, havayolu işletmelerinde, çeşitli ulaştırma şirketlerinde, kongre organizasyon şirketlerinde çalışma olanağına sahip olacaktır.

Programı Farklı Kılan Yönler

Turizm ve Otel İşletmeciliği programının temel amacı, turizm işletmeleri için orta düzey yönetici özelliklerini edinmiş, turizm sektöründe müşteri hizmetleri, pazarlama ve yönetim konularında çağdaş bilgi, beceri, etkin karar verme tekniklerine, turizm sektörünün küresel yapısının getirdiği olanakları ve zorlukları tanımlama yetisine, konaklama ve yiyecek-içecek işletmeleri ile seyahat acentaları yönetimi ve tur operatörlüğü konularında bilgi ve deneyime sahip turizmci yetiştirmektir. Hazırlanan program sektöre teorik olduğu kadar uygulama tecrübeleri de edinmiş meslek elemanları kazandırmayı amaçlamaktadır.